Z pozoru niewinne układanie się maluszka do snu na ulubionym boku może być objawem m.in. asymetrii ułożeniowej. Nie jest to poważna choroba ani duże zagrożenie dla rozwoju dziecka, jednak jej utrwalenie z czasem prowadzi do spłaszczenia główki, lekkiej asymetrii twarzy, a w późniejszym wieku nawet do skoliozy. Warto więc przyjrzeć się charakterystycznym symptomom i niwelować je w odpowiednim czasie.
W przypadku asymetrii ułożeniowej niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który oceni kondycję dziecka i określi przyczyny problemu. Wśród wczesnych objawów asymetrii, które zaobserwujemy podczas codziennej, spontanicznej aktywności to sytuacje, kiedy maluszek:
- Układa się w łuk, w tzw. literkę C, na ulubionym boku do spania,
- Często lub zawsze obraca główkę w tę samą stronę,
- Wkłada do buzi zawsze/przeważnie tylko jedną rączkę, podczas gdy druga często pozostaje zaciśnięta, wycofana i ułożona przy główce,
- Preferuje jedną pierś w czasie karmienia (tę po częściej używanej stronie),
- W okolicy czwartego/piątego miesiąca życia obraca się z pleców na bok tylko, lub znacznie częściej, w jedną stronę.
- Położony na brzuszku nie potrafi podeprzeć się symetrycznie na obu przedramionach, a jego główka opada na jedną stronę.
Poniżej znajdują się propozycje, które pozwolą zadbać o prawidłowe ułożenie główki i ciała maluszka, a przy tym pomogą wspierać symetryczny rozwój mięśni.