Niezwykłość KANGUROWANIA tkwi w jego 4 kluczowych zastosowaniach

Wspaniałość kangurowania mogłam poczuć na własnej skórze – w dniu narodzin mojego Synka 🙂 Kangurowanie, zaraz po ujrzeniu nowonarodzonego dzieciątka, jest jednym z moich najlepszych wspomnień z dnia porodu. Wtedy życie wystawiło mnie na największą próbę sił, której dotychczas musiałam sprostać, ale czas na tulenie mojego Maleństwa był największą nagrodą za ten wysiłek. Oprócz tego, że kangurowanie pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój i zdrowie noworodka, jest ono – według mnie – jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, jakich świeżo upieczona mama może doświadczyć w opiece nad dzieckiem. Wspaniałe jest też to, że przez kontakt skóra do skóry możemy, tuż po porodzie, zapewnić maluszkowi ciepło i zorganizować dla niego najlepsze warunki do snu oraz dojrzewania jego układu nerwowego.

CZYM JEST KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY?

Jak sama nazwa wskazuje, kangurowanie wzięło się z obserwacji świata kangurów- ssaków rodzących się w stanie embrionalnym i dojrzewających w torbie matki. Kangurowanie przyjęło się więc jako metoda zapewniająca bezpośredni kontakt skóry noworodka ze skórą rodzica. Praktykowane jest już na sali porodowej, od pierwszej minuty życia dziecka. Kangurowanie to bardzo prosta metoda, krótko mówiąc: noworodka w samej pieluszce układamy na nagiej klatce piersiowej rodzica, najlepiej w pozycji pionowej. Główka dziecka powinna być na takiej wysokości, by jego ucho znalazło się nad sercem rodzica. Noworodek powinien być przykryty kocykiem, można w tym celu użyć także specjalnej koszulki przeznaczonej do kangurowania.

JAKIE KLUCZOWE ZADANIA MA WIĘC KANGUROWANIE?

#1 Zaspokojenie emocjonalnych potrzeb dziecka poprzez bliski, fizyczny kontakt z rodzicem

Dla dalszego rozwoju noworodka kluczowe są pierwsze godziny życia. Badania pokazują, że bliski kontakt z rodzicem – już od pierwszych chwil po urodzeniu – pomaga dziecku w szybszym przystosowaniu się do nowego środowiska. Poród to ogromny stres również dla maluszka, a zderzenie ze światem po drugiej stronie brzucha mamy wcale tej sytuacji nie ułatwia. Niedojrzały jeszcze i bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce układ nerwowy dziecka korzysta wtedy szczególnie na bliskim kontakcie z rodzicem. Bicie serca, zapach i ciepło skóry mamy lub taty, przez wzmocnione poczucie bliskości, działają na maluszka uspokajająco, ułatwiając mu zasypianie, przejście w głęboki sen i łagodzą stres poporodowy.

#2 Utrzymanie i prawidłowy rozwój laktacji

Bezpośredni kontakt skóra do skóry pobudza laktację u mamy, co korzystnie wypływa na stan zdrowia noworodka- jak wiadomo, dzieci karmione piersią rzadziej chorują. Przez skórę wchłaniane są także hormony, które pomagają organizmowi mamy utrzymać homeostazę i regulować ilość produkowanego mleka, a także wpływają korzystnie na samopoczucie. Co więcej, kangurowanie redukuje stres u maluszka, co może przyśpieszyć naukę ssania piersi.

 

#3 Terapia dla dzieci przedwcześnie urodzonych

Wzrasta świadomość co do korzystnego działania kontaktu skóra do skóry, dlatego kangurowanie praktykowane jest obecnie na wszystkich oddziała neonatologicznych, tuż po osiągnięciu przez noworodka stabilizacji oddechowej i krążeniowej. Na takich oddziałach kangurowanie jest wykorzystywane również dlatego, że zmniejsza ono ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu krążenia i układu oddechowego u wcześniaków, co pozwala wyeliminować potrzebę sztucznej wentylacji. Wpływa ono także korzystnie na szybszy przyrost masy ciała i lepszą regulację temperatury ciała noworodków, u których kangurowanie dodatkowo pomaga przyśpieszyć rozwój układu nerwowego i utrzymać prawidłowe napięcie mięśni.

#4 Korzyści dla obojga rodziców

Kangurowanie noworodka może przejąć tata, szczególnie w sytuacji, gdy np. w wyniku cesarskiego cięcia po stronie mamy pojawią się przeciwwskazania. To jedna z okazji, by poczuć się potrzebnym i odciążyć partnerkę. Bliski kontakt fizyczny między rodzicem a dzieckiem wzmacnia ich wzajemną więź, a dodatkowo podnosi pewność siebie u taty i pozwala mu nabrać większej wiary w jego rodzicielskie kompetencje.

Bliski kontakt z maluszkiem korzystnie wpływa też na samopoczucie mamy- kangurowanie pomaga zredukować tzw. baby blues, czyli smutek często towarzyszący kobietom po porodzie. Co więcej, badania pokazały, że bliski kontakt z dzieckiem przyśpiesza proces obkurczania się macicy i poporodowe krwawienie.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO KANGUROWANIA W SZPITALU I W DOMU?

Najlepsza do kangurowania będzie rozpinana koszula- daje ona łatwy dostęp do klatki piersiowej rodzica, gdzie układa się noworodka. Między dzieckiem a rodzicem nie powinno być żadnej warstwy ubrania. Maluszek z wierzchu powinien zostać okryty pieluszką, kocykiem lub z pomocą specjalnej koszulki do kangurowania, nazywanej potocznie kominem. Na czas kangurowania można dodatkowo wyposażyć maluszka w czapeczkę i skarpetki.

U zdrowego noworodka kangurowanie należy rozpocząć zaraz po urodzeniu- powinno ono trwać minimum godzinę i nieprzerwanie do pierwszego karmienia. Czas jednej sesji zależy w głównej mierze od praktyk przyjętych na danym oddziale. Rodzic, który chce dać dziecku długą sesję kontaktu skóra do skóry, czy to na oddziale poporodowym, czy w domu, musi się więc dobrze przygotować do tego, by móc spokojnie i bez przeszkód kangurować jak najdłużej do kolejnego karmienia.

Autor

Hej jestem Natalia, założycielka BabyBalance. Na blogu dzielę się wiedzą na temat fizjoterapii dziecięcej oraz prawidłowej pielęgnacji i wspomagania rozwoju niemowląt.

Śledź na Facebooku

do pobrania

To praktyczne źródło słówek w języku norweskim, które przydadzą się każdemu przyszłemu rodzicowi w okresie ciąży, po porodzie, jak i podczas wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego lub położnej.

Leżenie na brzuszku to dla dziecka możliwość spojrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy 🙌👀 Z tej pozycji wszystko wygląda znacznie ciekawiej i daje więcej możliwości ruchowych… 👣👶 – a przecież przed niemowlęciem tyle jeszcze rzeczy do odkrycia! 💁‍♀️😍