Zabawa z noworodkiem: czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Dzieci są gotowe do zabawy już od pierwszych dni życia. Ich płacz nie zawsze oznacza zmęczenie, głód czy mokrą pieluszkę… Maluszki też czasem się nudzą. Dzieje się tak, ponieważ odczuwają one silną potrzebę stymulacji wszystkich zmysłów: dotyku, równowagi (bujanie, kołysanie), propriocepcji (ułożenie ciała), wzroku, słuchu, węchu oraz smaku. Jeśli zastanawiasz się, jak spędzać ze swoim maleństwem czas, wypróbuj opisane niżej zabawy. Idealnie sprawdzą się jako wspólna aktywność, a oprócz frajdy zapewnią lepszy rozwój ruchowy i sensoryczny dziecka. Zdecydowanie polecam wykorzystywać takie rozwiązania każdego dnia. 😊
#1 ZMYSŁ WZROKU
- LUDZKA TWARZ
Ludzka twarz najszybciej przyciąga wzrok maluszka. Ponieważ niemowlęta lubią się jej przyglądać, spędzaj ze swoim szkrabem czas twarzą w twarz, podczas zabawy najlepiej w odległości 20 cm. Świetną pozycją jest ułożenie dziecka na swoich kolanach tak, by jego miednica była podwinięta, a nóżki wysoko opierały się o Twój brzuch.
- KONTRASTY I WZORY
Tym, co najlepiej rozwija wzrok niemowlęcia, są kontrasty i wzory. Do tej stymulacji możesz użyć gotowych książeczek kontrastowych lub własnoręcznie namalować na białej kartce czarnym flamastrem uśmiechnięte buzie, kropki czy inne proste obrazki.
- LUSTERKO
Maluszki uwielbiają przyglądać się swojemu odbiciu 😊. Wykorzystaj więc lusterko w czasie zabawy dziecka na brzuszku, obok przewijaka, w samochodzie czy w wózku.
#2 ZMYSŁ SŁUCHU
- GRZECHOTKA W RĄCZCE
Na początek możesz umieścić w rączce maluszka bardzo prostą grzechotkę. Wkładamy ją między kciuk a palec wskazujący, wewnątrz dłoni dziecka, i zaciskamy jego rączkę. Na tym etapie grzechotka będzie szybko wypadać, jednak z czasem dziecko nauczy się utrzymywać ją nieco dłużej. Stopniowo zacznie wkładać zabawkę do buzi, przekładać z ręki do ręki, aż w końcu będzie nią również grzechotać.
- SKARPETKA Z DZWONECZKIEM
Kolejnym przykładem stymulacji słuchu mogą być skarpetki z grzechotkami lub małym, przyszytym dzwoneczkiem. Dodatkową zaletą tej zabawy jest dźwięk, który zachęci maluszka do częstszego unoszenia nóżek. To również dobra okazja do tego, by wzmocnić ważne partie mięśni, które służą dziecku w trakcie przyciągania raczek do kolan i odwrotnie, a na późniejszym etapie rozwoju- podczas wkładania stópek do buzi.
- SZELEŚCIK
Maskotka, której przyjemny i mięciutki materiał wypełniony został szeleszczącą folią, na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Maluszek z łatwością dostrzeże szeleścik, jeśli ten będzie wykonany w kontrastujących barwach. Dziecko dotykając szmatki pozna różne tekstury i rozwinie sprawność swoich rączek, a taką zabawkę może tarmosić do woli.
- MUZYKA W TLE
Melodyjka z pozytywki, miś grający kołysanki czy inne zabawki wydające delikatne dźwięki- to one wzbogacą doznania sensoryczne dziecka. Dodatkowo pomogą mu się odprężyć i pogłębią odpoczynek malucha. 😊
#3 ZMYSŁ DOTYKU
Zmysł dotyku jest szczególnie wyjątkowy dla rozwijającego się maluszka. To właśnie dzięki dotykowi niemowlę poznaje świat i nabiera świadomości własnego ciała.
- MASAŻ
Masaż warto stosować jako codzienny rytuał pielęgnacyjny przed kąpielą dziecka. Zaspokoi on potrzebę kontaktu dotykowego, a także pozwoli obniżyć napięcie, które zdążyło nagromadzić się przez cały dzień. Masaż antykolkowy wykonywany profilaktycznie każdego dnia pomoże ograniczyć przykre doznania, za to malutkie części ciała, takie jak stópki czy dłonie dziecka, można masować wykorzystując np. pędzelek.
- ZABAWY PALUSZKOWE
Alternatywą dla masażu dłoni mogą być zabawy paluszkowe, które pomogą rozluźnić i otworzyć zaciśniętą piąstkę ✊🖐. Najpierw otwórz kciukiem dłoń dziecka, potem, wymawiając słowa rymowanki, masuj każdy paluszek, obracając go między swoim kciukiem a palcem wskazującym. Na koniec pogłaszcz delikatnie otwartą dłoń maluszka.
Ten pierwszy – to dziadziuś,
A obok babunia.
Największy – to tatuś,
A przy nim – mamunia.
A to jest – dziecinka mała
Tralalala la la…
A to moja rączka cała!
- BRYZA
Leciutko dmuchaj na dłonie maluszka, a następnie je pogłaszcz. Powtórz te czynności na różnych częściach ciała dziecka (stópki, brzuszek, szyja, policzki itd.), za każdym razem wymawiając ich nazwę.
#4 ZMYSŁ RÓWNOWAGI
Za zmysł równowagi odpowiada układ przedsionkowy, czyli część ucha wewnętrznego. W pierwszych miesiącach życia maluszka możemy zadbać o jego stymulację poprzez prawidłowe noszenie na rękach, bujanie i kołysanie.
Opisane poniżej ćwiczenia wspomagają działanie aparatu przedsionkowego, jak również łagodnie rozciągają nóżki, rączki dziecka, a także pomagają zwalczyć brzuszkowe kłopoty 💪.
- KOŁYSANIE NA DUŻEJ PIŁCE
Dzięki kołysaniu możemy pomóc dziecku się odprężyć, jak również poprawić jego kontrolę motoryczną i poczucie równowagi. W trakcie zabawy niemowlę powinno leżeć na brzuszku i być podtrzymywane Twoimi rękami. Piłką możesz poruszać w różnych kierunkach: do przodu, do tyłu i w bok.
- ZABAWA NA KOLANACH RODZICA
Oprzyj na swoich udach niemowlę ułożone w poprzek, leżące na brzuszku. Jego rączki powinny być wyciągnięte do przodu.
Połóż maluszka na swoich udach tak, by był zwrócony twarzą do Ciebie. Obejmij jednocześnie stópki i rączki niemowlęcia, potem powoli wykonuj obrót na bok, przytrzymaj na chwilę w tej pozycji i zrób to samo obracając dziecko w przeciwną stronę.
# PODSUMOWUJĄC
Pamiętajmy o tym, że wspólna zabawa jest przede wszystkim świetną okazją do poznania zdolności, ograniczeń i preferencji naszego dziecka. Dla maluszka zaś jest to szansa na poznanie otoczenia i samego siebie wzbogacając tym samym swoje umiejętności zmysłowe i psychomotoryczne. A najlepsze jest to, że do zabawy z noworodkiem wystarczy jedynie duuużo czułości i odrobinę wyobraźni😊.